cs en de

03. Říjen 2018Fiktivní firma

Školní studentské fiktivní firmy (dále jen FIF) pracují na naší škole již od roku 1999. Od té doby se v naší škole vystřídalo několik fiktivních firem s různými názvy i předměty činnosti.

V současné době na škole pracují 2 fiktivní firmy Bon Appetit a No Stress. Předmětem jejich činnosti je podnikání v oboru koncesované živnosti Provoz cestovní kanceláře. Obě naše firmy jsou právnické osoby – právní forma podnikání je společnost s ručením omezeným.

Studenti se na příkladu fiktivní firmy, kterou si založí a sami řídí, snaží zjistit, jak vlastně v reálu skutečná firma funguje. Jedním z nelehkých úkolů je pochopit, že za podnikáním je hodně práce a úsilí, učí se, jaké povinnosti je nutné si plnit, jaké povinnosti musí firma vést ve vztahu ke svým pracovníkům, ale i dalšímu okolí – finančnímu úřadu, OSSZ, ZP. Spolupracují s dalšími studentskými firmami nejenom v rámci republiky, ale i s firmami v zahraničí (jedinečný způsob, jak si procvičovat obchodní korespondenci i cizí jazyk).

V rámci výuky v předmětu fiktivní firma se výrazně prohlubují mezipředmětové vztahy, práce ve skupině, specializace, koordinace a kooperace pracovních činností.

Všechny administrativní úkony provádí FIF jako firma skutečná, fiktivní je oběh zboží a peněz. Ale firma má svoje fiktivní peníze i banku, vede skladovou evidenci apod.

Studenti prezentují svoji činnost na veletrzích fiktivních firem, vytvářejí si svůj katalog zboží a ceník, vytvářejí si své vlastní webové stránky. Zkrátka simulují činnost reálné cestovní kanceláře. Metodicky fiktivní firmy v ČR řídí Centrum fiktivních firem NUOV, které je členem mezinárodní organizace fiktivních firem EUROPEN.

V rámci této úspěšné a osvědčené činnosti fiktivních firem na naší škole studenti získali významná ocenění v rámci regionálních veletrhů a celostátních soutěží.